Quantcast
Channel: JakiLinux » Ktoś… | …tam
Viewing all articles
Browse latest Browse all 8

Mandriva 2007 Odin – krótki przegląd

$
0
0

Wersje testowe Mandrivy 2007 coraz bardziej zbliżają się do wydania stabilnego. Coraz większa liczba poprawionych błędów, nowy temat graficzny – wszystko to sprawia, że postanowiliśmy przyjrzeć się Mandrivie 2007 beta 2 „Odin” z bliska.

Najnowsza beta dostępna jest w kilku wersjach. Niniejsza recenzja dotyczy wersji jednopłytowej (Live-CD) z GNOME na pokładzie.

Autor: Łukasz Roś
Korekta: t_ziel, pazkooda

Zmiany, zmiany

Zmiana najbardziej zauważalna to zastąpienie starego motywu graficznego Galaxy przez nowy la Ore (w kilku wersjach zależnie od używanej odmiany Mandrivy). Na razie facelifting przeszło tylko GNOME, więc w czeluście naszego czytnika płyt trafiła oparta na tym środowisku wersja Mandrivy One (wersja LiveCD „mandarynki”). Co istotne, tym razem nie znajdziemy na krążku polskiej wersji językowej, więc jej zainstalowanie do czasu ukazania się kolejnej bety należy do użytkownika (nb. polskie lokalizacje dostępne w repozytoriach Mandrivy od dawna są wzorowej jakości).

Gnome w Mandriva 2007 Odin
Rys 1. Gnome w Mandriva 2007 Odin

Niestety, według opinii waszego beta-testera, nowa Mandriva jest na najlepszej drodze do utrzymania francuskiej dystrybucji na szczycie (subiektywnego, rzecz jasna) rankingu najbrzydszych popularnych systemów operacyjnych: temat la Ore najwyraźniej stara się połączyć stary schemat graficzny „mandarynek” ze „szklanym połyskiem” okienek i przycisków znanych z Mac OS X czy Windowsa Visty ;-) Niewątpliwie jedną z pierwszych czynności po zainstalowaniu nowego systemu operacyjnego będzie u większości czytelników zmiana jego wyglądu :D

Zawarte aplikacje

System po uruchomieniu z płytki zachowywał się podczas testu bardzo ładnie: wszystko działało szybko i bez problemów, co pozwoliło skupić się na ocenianiu funkcjonalności nowej Mandrivy. Cieszy aktualność wybranych aplikacji: GNOME to jeszcze pachnąca świeżością druga beta wydania 2.16, Firefox ma numerek 1.5.0.6, Gaima dostajemy w wersji 2.0.0 beta 3.

Firefox 1.5.0.6 w Mandriva 2007 Odin
Rys 2. Firefox 1.5.0.6 – ładnie zintegrowany z wyglądem systemu

Evolution 2.7.91 w Mandriva 2007 Odin
Rys 3. Evolution 2.7.91 w Mandriva 2007 Odin

OpenOffice.org 2.0.3 w Mandriva 2007 Odin
Rys 4. OpenOffice.org 2.0.3 w Mandriva 2007 Odin

Szczególnie cieszy GIMP 2.3.10. W innych dystrybucjach obecne są zazwyczaj znacznie starsze wydania, a wraz z każdym nowym, GIMP zyskuje ostatnio na funkcjonalności. Warto podkreślić połączenie różnych odmian filtrów w – nareszcie! – jednym menu, a także przeniesienie opcji związanych z zarządzaniem kolorami do osobnego menu.

GIMP 2.3.10 w Mandriva 2007 Odin
Rys 5. GIMP 2.3.10 w Mandriva 2007 Odin

GNOME-owego biurka w Mandrivie używa się, jak zwykle, bardzo przyjemnie – ale domyślne aplikacje, choć w bardzo aktualnych wersjach, często stanowią dość „zachowawczy” wybór. Do wypalania płyt otrzymujemy wręcz ascetyczny duet domyślnego kreatora zapisu na CD-R z GNOME oraz GNOME CD Master – tak, jakby nie było niemal już dorównujących doskonałemu K3B programów GnomeBaker czy Bonfire. Z kolei muzyki przyjdzie nam słuchać w domyślnym dla GNOME Rhytmboksie, choć Quod Libet, Listen czy Banshee oferują lepszy interfejs i większe możliwości. Z drugiej strony, obstając przy wyborze tych programów, Mandriva nie różni się od większości popularnych dystrybucji. Można westchnąć: szkoda…

Gnome CD Master w Mandriva 2007 Odin
Rys 6. Gnome CD Master w Mandriva 2007 Odin

Gnome CD/DVD Creator w Mandriva 2007 Odin
Rys 7. Gnome CD/DVD Creator w Mandriva 2007 Odin

Rhythmbox w Mandriva 2007 Odin
Rys 8. Rhythmbox

GNOME Volume Manager automatycznie montuje aparat cyfrowy w Mandriva 2007 Odin
Rys 9. GNOME Volume Manager automatycznie montuje aparat cyfrowy

Czego brakuje w nowej Mandrivie?

Niewątpliwie brakuje lepszej integracji z wyszukiwarkami, co po ostatnich wydaniach Ubuntu czy SUSE powinno być standardem: nie znajdziemy tu pasków szybkiego wyszukiwania wyświetlających wyniki zgrupowane przez Beagle oraz wyszukiwarki internetowe. Na tle Ubuntu, SUSE czy Fedory najnowsza wersja francuskiej dystrybucji wydaje się niczym nie wyróżniać, co nie wróży dobrze jej – spadającej od dłuższego czasu – popularności. W lepszej sytuacji są miłośnicy graficznych wodotrysków: do nowej Mandrivy dodano możliwość uruchomienia AIGLX/XGL + Compiz (można to wyklikać albo wpisać w pliku konfiguracyjnym).

Mandriva Control Center w Mandriva 2007 Odin
Rys 10. Mandriva Control Center – zbiór doskonałych kreatorów pozostał niemal bez zmian

Wizard instalacyjny Mandriva 2007 Odin
Rys 11. Znany z Mandriva One 2006 kreator instalacji systemu z Live-CD

Podsumowanie

Prócz od dawna oczekiwanej przez użytkowników Mandrivy aktualizacji oprogramowania, brak rewolucyjnych zmian lub czegoś, co wyraziście wyróżniłoby francuską dystrybucję od pozostałych. Z drugiej strony, to jedna z niewielu dystrybucji, w których wszystko – włącznie z odtwarzaniem „empetrójek” czy konfiguracją sieci – działa u większości użytkowników od razu po instalacji. Z tego powodu Mandrivę nadal warto polecać początkującym.

Aktualizacja: wydano betę 3

Developerzy Mandrivy nie przestają wydawać kolejnych wersji beta Mandrivy 2007 – najnowsza, trzecia z kolei, nosi nazwę Tyr i przynosi kilka poważnych zmian w stosunku do poprzednich. Przede wszystkim, zawiera niewolne sterowniki dla kart graficznych, sieciowych i modemów, co powinno rozwiązać niektóre problemy ze sprzętem oraz – last but not least – pozwoli przetestować, jak działają one w nowym systemie u różnych użytkowników (można też pobrać płyty wyłącznie z oprogramowaniem opensource – w ich nazwie znajduje się przyrostek free).

Co poza tym?

  • Dostępna obsługa trójwymiarowego pulpitu (w oparciu o AIGLX lub XGL) wraz z nowym konfiguratorem drak3d (screenshot z vnunetblog.fr).
  • Nowa wersja narzędzia do zarządzania oprogramowaniem (rpmdrake).
  • GNOME 2.16 RC 1.
  • Jądro 2.6.17, oparte na 2.6.17.8 (z ALSA 1.0.12 rc2, wsparciem dla architektury i965 i nowym podziałem wersji: normal, enterprise i legacy).
  • Nowa zapora ogniowa invictus-firewall z obsługą UCARP.

Na stronach Mandrivy można wybrać jeden z wielu mirrorów (uwaga, niektóre z polskich serwerów nie zawierają wszystkich obrazów *.iso).


Viewing all articles
Browse latest Browse all 8

Latest Images